Proč se dítě v noci počůrává, když jeho vrstevníci už dávno spí bez plenek? Důvodů je celá řada. Opožděný vývoj i genetické dispozice.
Co je noční pomočování?
Noční enuréza (noční pomočování) je častým problémem dětí na celém světě. Její vznik je spojen se sociálním a environmentálním stresem a genetickou zátěží. Mezi hlavní příčiny ale patří porucha regulace noční produkce moče a zvýšená aktivita či dráždivost močového měchýře společně s nerovnoměrným nebo opožděným dozráváním reflexů řídících funkci močových cest. U těchto dětí je nezbytné v první řadě správně určit povahu enurézy, protože léčebné postupy se u jednotlivých typů pomočování liší, tedy odlišit primární monosymptomatickou enurézu (nejsou jiné obtíže kromě nočního pomočování a pomočování trvá kontinuálně od narození) od polysymptomatické (nonmonosymptomatické) enurézy – složitější formy poruchy dolních močových cest. U této složitější enurézy nacházíme kromě dominujícího příznaku nočního pomočování i denní obtíže (viz níže), infekce močových cest atd.Tzv. sekundární enuréza vzniká po delším než šestiměsíčním intervalu bez pomočení. Základní roli v léčbě hraje úprava močových reflexů a příjmu tekutin. Farmakoterapie je rezervována jen pro některé indikace. Nejčastěji používáme léky, které snižují noční produkci moče. Významnou roli v léčbě hrají také tzv enuretické alarmy. Zdroj: MUDr. Zdeněk Dítě, FEAPU, Urologická klinika VFN a 1.LF UK,TH klinika, Praha
Co můžou být příčiny počůrávání?
Opožděné dozrávání centrálního nervového systému – Mezi prvním a druhým rokem věku dále dozrává schopnost vnímat pocit naplnění močového měchýře a zlepšuje se kontrola reflexů močení. Řídící vliv mozku dozrává do třetího roku věku dítěte. U řady dětí se daří odhalit některé známky až opakovanými cílenými dotazy, neboť denní symptomatologie (urgence, časté močení, přerušované močení) mohou být v projevech výrazně potlačeny.
Chlopeň zadní močové trubice – Vrozená porucha u chlapců, dobře známá mezi urology, způsobená blanitou přepážkou v močové trubici v oblasti prostaty, způsobující v nejtěžších případech již před porodem závažné městnání v močových cestách spojené s postižením ledvin nebo se může manifestovat v daleko mírnější podobě obtížemi s močením, často až v předškolním či raném školním věku. Mezi největší stesky postižených dětí patří kromě pomočování časté nucení na močení, slabý močový proud a urgence.
Zúžená močová trubice u dívek – Obdobně jako u chlapců s chlopní způsobuje oslabení močového proudu, které může být provázeno druhotně podrážděným močovým měchýřem s urgencemi a úniky moče.
Stres – Dnes již je dostatečně prokázaný vliv stresu na vznik většinou tzv druhotného (sekundárního) pomočování. U malé části pacientů má enureza jednoznačně psychopatologické pozadí (narození sourozence, rozvod rodičů, úmrtí v rodině, problémy ve škole atd.)
Jaká vyšetření odhalí, proč se dítě v noci počůrává
Pacienta s monosymptomatickou noční enurezou začínáme vyšetřovat ve věku pěti let. Neinvazivní vyšetřovací metody jsou ve většině případů dostačující k posouzení funkčního stavu DMC. Současně provádíme i základní laboratorní vyšetření. Není tedy zapotřebí obávat se bolestivých zákroků.
Jak počůrávání léčit?
Dobrá zpráva pro rodiče, noční počůrávání je u vtěšiny dětí léčitelné. Nutné jen svěřit se do rukou odborníka. U většiny dětí je průběh enurezy benigní s tendencí ke spontánní úpravě, u malé části pacientů je však noční pomočování pouze jedním z projevů komplexnějšího onemocnění a zanedbání platných diagnostických a léčebných postupů může vést k závažnějšímu postižení.
Režimová léčba, alarmy – Prvním krokem ve snaze dosáhnout zlepšení funkce močového měchýře dítěte s enurezou jsou v naprosté většině případů režimová opatření. Doporučujeme močení v maximálně dvouhodinových intervalech, vklidu bez použití břišního lisu s pokud možno kompletní relaxací pánevního dna a kompletním domočením.
Farmakoterapie – Desmopresin je původní český lék, vyvinutý v r.1968 Zaoralem, používaný v léčbě enurezy úspěšně již téměř dvacet roků. Omezuje noční produkci moči ledvinami. Jedná se o základní lék (lék první volby) v léčbě nočního pomočování. Nejlepší výsledky jsou dosahovány u dětí s primární, monosymptomatickou enurezou.
Operační léčba – Operační léčba je vyhrazena pro případy těžšího a komplexního postižení močových cest, nejčastěji komplikované, na konzervativní léčbu nereagující dysfunkce, vrozené vývojové vady s obstrukcí močových cest (chlopně zadní uretry), často provázené známkami postižení horních močových cest.
Rehabilitační léčba – Relaxační cvičení pánevního dna mají bezpochyby pozitivní efekt na nácvik správného uvolňování pánevního dna. Nejčastější metodou je cvičení pomocí zpětné vazby (biofeedback). Nezbytnou podmínkou úspěšnosti této léčby je trpělivost a pozitivní motivace pacienta a současně i intelekt umožňující pochopení podstaty cvičení.Proto je použitelnost této rehabilitace většinou omezena na školní děti a dospělé pacienty.
Psychoterapie, behaviorální léčba – Patří do rukou zkušeného psychoterapeuta.Jejich úlohu vidíme zejména v analýze psychosociální situace, snížení pocitu viny a zvýšení sebeúcty pacienta.
Pomocníci při pomočování
Kromě výše zmíněného je třeba býti trpěliví a počítat s nehodami i nadále. Skvěle vám poslouží CHRÁNIČE MATRACE. Jde o speciální potah na matrace do dětské postýlky. Chrániče matrace jsou vyrobeny ze 100% bavlny a chrání matraci, ale hlavně vaše dítě před jakýmkoli vlhkem – promočení z pleny či rozlití nápoje. Dítěti je tedy zaručeno při spánku maximální pohodlí a komfort. KOUPIT JE MŮŽETE ZDE
CHRÁNIČE MATRACÍ JSOU skvělým pomocníkem i při tréninku na spaní bez plínky. Neuspěchejte ale nic, každé dítě je jiné. Rozhodně nikdy dítě nekárejte!
Zajímá vás více informací? Najdete je ZDE