Batole je po kojenci a novorozenci dalším vývojovým stupněm dítěte. Za batole se považuje dítě ve věku od 1 až do 3 let. Toto období můžeme také nazvat obdobím “otevřených příležitostí”.
Batolecí období přináší do života dětí i jejich rodičů mnoho významných událostí a změn. Největší rozdíl oproti prvnímu roku spočívá v tom, že dítě začíná získávat svou soběstačnost a vlastní identitu. Dítě začíná rozeznávat blízké osoby jako maminku, tatínka, prarodiče či sourozence, dále také pozoruje a rozpoznává tvary, obrázky, hračky. Učí se pomalu chodit, lézt, začíná mluvit, učí se ukazovat, chytat různé předměty do rukou a pomalu si uvědomuje věci kolem sebe.
Batole se v tomto období rychle rozvíjí a to jak pohybově, tak mentálně a to mu působí obrovskou radost. Miluje hračky z různých materiálů, které ho po smyslové stránce naplňují, dále různé konzistence jako písek, voda, kamínky – toto vše je pro dítě velmi zajímavé a rádo zkouší a poznává.
Vývoj dítě je postupná proměna od méně dokonalé úrovně až k dokonalejší úrovni. Psychický vývoj nebývá zcela plynulý, střídají se různá období od pomalejšího až po rychlejší. Proces vývoje je vždy individuální a je hodně ovlivněn prostředím a také převážně výchovou. Proto je důležité v této době dítě rozvíjet po všech stránkách.
Nejdůležitější etapa v tomto věku je etapa senzomotorické inteligence, která je od narození do 1,5/2 let. Jedná se o poznávání na základě smyslové a pohybové činnosti.
Rozvoj řeči
Vývoj řeči se v tomto období prudce rozbíhá. Dítě již umí zvuky jako, že pes dělá “haf-haf” nebo auto “tú-tú”), pak pochopí, že slova jsou domluvené symboly (znaky) a pochytí zhruba dvě nová slova za den.
Pro podporu rozvoji řeči, zkuste:
- počítat nahlas (venku auta, děti na hřišti, při zapínání knoflíků, kolik prstíků má na ruce atd.)
- Popisujte chuť, barvu a vůni u jídla
- Mluvte o tom co děláte, jak se cítíte – vyjadřujte své pocity
- Hrajte si na schovávanou
- Zpívejte, broukejte si oblíbenou písničku
- “opakovaní je matka moudrosti” – u denní rutiny dítěti vše říkejte
- Začínejte číst pohádky na dobrou noc
Pohybový rozvoj
Pohybová aktivita je velmi důležitá. Zkuste s dětmi běhat, poskakovat, kopat do balonu, házet si s balonem nebo je zkuste zapojit i do drobných domácích úkolů jako je společné stírání prachu nebo uklízení pokojíčku. Společná aktivita s rodiči je zábava, tak na to nezapomínejte a zapojujte i sebe. Vše by mělo být formou hry, aby se dítě nadchlo a pohyb ho bavil.