SERIÁL: Psychomotorický vývoj dítěte – 1.měsíc

Miminko už jen pár minut po narození vnímá barvy i tvary a pozorně si prohlíží vše kolem sebe. Mozek dítěte je již plně vyvinutý a netvoří se žádné nové buňky, ale rozrůstají se a tvoří se nová propojení. Ihned po porodu je vhodné miminko neoddělovat od maminky.

Novorozenecké období se počítá jako prvních 28 dnů od přestřihnutí pupeční šňůry. Jeho reakce jsou forma reflexů a vrozených instinktů.

Jaké jsou reflexy novorozence?

  • Reflex přežití – jde o hledací a sací reflex
  • Moroův reflex – Moroův reflex je jedním z nejzřetelnějších a nejběžnějších reflexů vyskytujících se u novorozenců a kojenců. Tento reflex se skládá z několika pohybů. Nejdříve jde o náhlý, symetrický pohyb rukou nahoru a do stran, dlaně jsou otevřené a dítě se nadechuje. Některé děti na chvíli strnou – zrychluje se tep, zvyšuje krevní tlak a rudne kůže na hlavě . Nakonec přichází postupné vracení rukou k tělu jakoby do objetí, spolu s výdechem a často pláčem či křikem. Reflex může být spuštěn téměř jakýmkoliv intenzivním senzorickým podnětem, avšak dnes se nejčastěji jako spouštěč používá pocit dítěte, že přepadne dozadu. Reflex je pozorovatelný ihned po narození dítěte a přetrvává většinou do 4 měsíce věku dítěte. Některé studie uvádějí přetrvávání reflexu až do 6 měsíce, kdy jeho výskyt ještě není patologický, ale v pozdějším věku již ano
  • Úchopový reflex – Objevuje se v 16. týdnu těhotenství[ a přetrvává do 5 až 6 měsíců věků dítěte. Vymizení reflexu souvisí se zahájením volního používání horních končetin.
  • Reflex udržování rovnováhy
  • Reflex plazení
  • Reflex vybavení plaveckých pohybů

Vrozeným instinktem je snaha vnímat své okolí a reagovat křikem, když miminko něco potřebuje. Ne nadarmo maminka velmi snadno rozpozná jaký křik je křik z hlavu, z bolesti anebo potřeba maminky.

Miminko má velmi rádo řád, jemné zacházení a blízkost maminky. Krmení/kojení, koupání, společné mazlení, přebalování, to vše miminko vnímá. Už u miminka můžete rozvíjet jeho smysly. Můžete na miminko mluvit a dělat různé zvuky a sledovat, jak na ně reaguje. Vhodné jsou také předměty, které může zkusit fixovat – sledovat. Pozor – není dobré miminko zahlcovat přílišnými podněty. Stačí s ním být a mluvit a nechat ho koukat a popisovat, co třeba právě děláte.

Jak zajistit správný psychomotorický vývoj dítěte? A kdy se vydat ke specialistovi? Najdete v našem článku a rozhovoru s odborníkem ZDE

TIPY NA HRAČKY PRO NEJMENŠÍ

Nejlepší hračkou pro nejmenší miminka je jeho maminka. Nezapomínejte také, že miminka nemají ještě zcela vyvinutý zrak a proto je třeba volit i vhodné hračky, které stimulují správně zrak a další smysly.

Bezprostředně po narození mohou novorozenci vidět objekty ve vzdálenosti 20-30 cm

Tedy do vzdálenosti, která je odděluje od tváře matky, zatímco je krmí. To je důvod, proč novorozenci nejlépe vidí velké vzory a kontrastní barvy, jako je bílá a černá. Vícebarevné obrázky s množstvím detailů se v očích dítěte spojují do jedné rozmazané skvrny. Studie ukazují, že kojenci v prvním měsíci života nerozlišují mezi odlišnými barvami, vnímají pouze silné kontrastní vzory.

Ukazuje se, že pokud po dobu jednoho týdne tři minuty denně kojencům ukazujete kontrastní černobílé obrazy, jejich schopnost zaměřit obraz se zvýšila z 10 na 90 sekund. Dítě, zaměřené na objekt, sděluje informace nejhlubší části mozku, což stimuluje jeho růst. (Zdroj: Dr. Susan Ludington-Hoe, “Jak mít chytřejší dítě”)

První hračky vašeho dítěte by měly poskytovat především vizuální podněty. Vybírejte hračky v živých kontrastních barvách a vzorech přizpůsobených vizuálnímu vnímání vašeho miminka. Obklopte své dítě kontrastními obrázky tak, že je umístíte do jeho prostoru. Mohou to být hračky, knížky či panely, které můžete vázat na postýlku, umístit na kočárek, či položit vedle dítěte. Zvláště pro vaše batole je vytvořena kolekce prvotřídních hracích dek a hraček, které stimulují mozek od prvních dnů života.

Následně je vhodné zvolit hračky stimulující několik smyslů současně. Podpořte správný vývoj dítěte tím, že mu dáte hračku vhodnou pro jeho věk. Po uplynutí 3 měsíců, se dítě začíná dotýkat předmětů a jeho zrak se zlepšuje. Mělo by být schopno se dotknout různých povrchů, sledovat nové obrazy a poslouchat nové zvuky. Všimněte si však, že nadbytek podnětů přijatých najednou není dítě zpočátku schopno zpracovat. Pro hračku, která zpívá, hraje a tančí současně, přijde čas. Pokud má dítě 3 měsíce, budou nejlepší hračky a stimulační deky z kolekce “Kontrastní hračky”.

Nezapomeňte také na bezpečnost vašeho dítěte. Při výběru hraček zkontrolujte, zda mají označení CE, které dokazuje, že jsou vyráběny v souladu s bezpečnostními normami EU. Je také důležité, aby textilie, z nichž jsou vyráběny, byly Oeko Tex Standard 100 certifikované v I. třídě. Výrobky s tímto certifikátem splňují přísné požadavky na výrobky pro kojence a malé děti. Další záruky mohou být certifikovány jako “bezpečné pro dítě”.

Všechny požadavky na vývoj a stimulaci zraku splňují hračky LAMAZE, které jsou vyvíjeny ve spolupráci s odborníky. LAMAZE hračky nakupujte výhradně od oficiálního distributora learningtoys ZDE:

Mazlící dečky

Velmi populární a s dlouholetou tradicí jsou mazlící dečky. To je i univerzální a skvělý dárek pro každou maminku a miminko. Miminka je milují, protože jsou hebké a stávají se nepostradatelným kamarádem všude – v postýlce, na gauči, v autě. A například právě My First Nici je značka, která vyrábí ty nejjemnější mazlící dečky v krásných něžných barvách a mazlit se s nimi mají chuť i dospělí.

Související články